Нов успех на младата шахматистка Яна

Яна Стоименов, член на Шахматния клуб „Цариброд“, стана победител на 22. Първенство за кадети на Централна Сърбия, което от 14-ти до 17-ти февруари се състоя в Зайчар. Димитровградсият шахматен клуб бе представляван от четирима състезатели – Яна Стоименов и Милица Зарков участваха в конкуренцията на момичета до 10 години, Стефан Наков – момчета до 10 години, и Неманя Тодоров – момчета до 14 години.
Яна в своята конкуренция извоюва победа, спечелвайки фантастичните 6 точки от 7 партии, съответо 5 победи и 2 ремита. За изключителното постижение тя получи купа и златен медал. На победителския подиум я придружи и съотборничката й Милица Зарков, която зае трето място и спечели бронзов медал. Треньорът Роки Стоименов каза, че Милица според резултатите е разделяла от второ до четвърто място, тъй като е спечелила 5 точки, обаче според допълнителни критерии е заела трето място. Нашите шахматистки се сътезавали в конкуренция на 16 момичета, а наредилите се на първите десет места са извоювали участие на държавното първенство, което ще се състои по време на Великденските празници. И момчетата отбелязали добри резултати – Стефан спечелил 4,5 точки от 9 партии и заел 14-то място в конкуренцията на 25-има състезатели, а Неманя със спечелените 4 точки от 9 партии се наредил на 18-то място сред 26-има състезатели. Общо в първенството участвали около 150 състезатели.
„Резултатите, които постигнаха Яна и Милица, бяха желани. Сега ни предстоят около два месеца да се подготвим колкото може по-добре за държавното първенство, което ни предстои по време на Великденските празници. Огромен напредък в играта бе видян при Стефан Наков, липсваше му само една победа да се нареди сред десетте най-добри, но тъй като той е най-младият в тази група, можем да бъдем доволни от класирането му. В конкуренцията на момчетата до 14 години Неманя Тодоров се бори добре, но в последните два кръга претърпя поражения, което, сигурен съм, се дължи на малкия брой изиграни турнири напоследък. Трябва обаче да подчертаем факта, че в тази категория шахът се играе на много високо ниво“, поясни пред нашия вестник треньорът на ШК „Цариброд“ Роки Стоименов.
На шахматистите пожелаваме успешни подготовки и да ни радват с още много добри резултати и спечелени отличия!