Владица Митов стана „Цар на великденските яйца“

В Босилеград се проведе поредното издание на фестивла „Великден на тримеждието 2022”

Центърът за култура „Босилеград”, Община Босилеград и Спортното дружество „Младост“ за пета поредна година организираха фестивала „Великден на тримеждието”. С титлата „Цар на великденските яйца 2022“ се закичи младежът Владица Митов от село Райчиловци, който спечели състезанието по чупене на яйца.

В надпреварата, която се проведе на главното градско кръстовище, участваха 758 състезатели, разпределени в 6 възрастови категории до 7-годишна възраст, от 8 до 14 години, от 15 до 20, от 21 до 45, от 45 до 65 и над 65-годишна възраст. За нуждите на централното събитие Състезанието по чупене на боядисани великденски яйца, организаторите монтираха специални щандове, от които всеки участник получи подарък боядисано яйце и тениска.

Надпреварата премина в три кръга. Първата игра „Силните продължават“ всъщност беше квалификация за следващия кръг, а всеки победител на този етап получи и символичен ваучер. Във втората игра, наречена „Кутия на късмета“, бяха изтеглени произволно разделени карти с номерата на печелившите яйца от предишната игра и участниците се състезаваха помежду си, докато не бе излъчен победителят във всяка възрастова категория. Победителите бяха наградени със смарт телевизори, а ето ги и имената им по категории: Ина Динов (до 7 г.), Марио Стоянов (8 14 г.), Владица Митов (15 20 г.), Горан Златков (21 45 г.), Драган Митов (45 65 г.) и Мите Митов (над 65-годишна възраст). В рамките на третата игра, под название „Светът остава на младите”, участваха победителите от всичките 6 възрастови категории, които се надпреварваха за титлата „Цар на великденските яйца“. Състезателите се редуваха на специално подготвения трон, а победител на финала на тазгодишното състезание бе Владица Митов от село Райчиловци.

Кметът Владимир Захариев и директорът на Културния център „Босилеград“ Воислав Божилов „коронясаха“ победителя и му връчиха наградата електрически скутер. Посетителите на фестивала имаха възможност да се насладят и на изключителните изпълнения на танцовите състави на Центъра за култура „Босилеград“ и Спортното дружество „Младост“, които се редуваха на централното кръстовище. „Събитието беше празник за очите. Отзивът на участниците беше отличен, имаше състезатели и на над 80-годишна възраст, гости от вътрешността на страната, дори и хора от Украйна…

Заедно с местните жители и гостите на Босилеград отбелязахме най-радостния християнски празник по възможно най-добрия начин“, каза кметът Захариев. За пореден път изказвам благодарност към служителите в Културния център и на Спортния съюз „Младост“, както и на сдружение „Еко-Бос” и на бежанците от Приемния център, които имаха собствени щандове със сувенири. Много благодаря на спонсорите Националния съвет на българското национално малцинство в Сърбия, Марко от Предеяне, Чанкович от Белград, Джорджевич от Търговище и всички, които подкрепиха фестивала добави кметът. Той изтъкна, че намерението да се организира състезание по чупене на яйца в рамките на фестивала „Великден на Тримеждието“, който се проведе за първи път тази година заедно с наградния конкурс за рисунки, в никакъв случай не бе организирано с цел да пречи на „Международния детски Великденски фестивал“. „Идеята беше в състезанията по чупене на великденски яйца да се включат всички възрастови категории. Затова нашето състезание започна по-рано, за да могат децата да участват и в другия фестивал“, посочи Захариев.

„Радвам се, че дадохме възможност на жителите на нашата община от всички възрасти да празнуват Великден в приятно общуване и забавление“, изтъкна директорът на Центъра за култура „Босилеград“ Воислав Божилов.

На събитието бяха раздадени награди и на победителите в тазгодишния конкурс за рисунки под название „Великденска разноцветност“. Деца от 3 до 18 години, разделени по възрастови категории, изпратиха общо 102 творби оцветени мотиви или рисунки на тема Великден. Въз основа на гласовете на посетителите на изложбата, проведена в залата на Дома на културата, и на експертното жури, бяха избрани по три най-добри във всяка от трите категории. Победители в тазгодишния конкурс за рисунки: деца от предучилищна възраст: Стефан Стоименов, Хелена Цеков и Теодора Евтимов; ученици от I до IV клас: Максим Анастасов, Михайло Спасич и Леонтина Симеонов; ученици от V до VIII клас: Клара Тасев, Дариян Стоименов и София Петков. Наградата за първо място бе смарт часовник, за второ караоке тонколона, а за трето ученически пособия.