XIII редовна сесия на Общинското събрание в Босилеград

На XIII-ото редовно заседание на Общинското събрание в Босилеград общинските съветници приеха Окончателната сметка на бюджета на общината за 2025 г. и първата актуализация на бюджета за настоящата година. Одобрени бяха също предложенията за изменение на учредителния акт на Центъра за култура „Босилеград“, на Решението за определяне на наименованията на улиците и други части на населените места, както и Годишната програма за опазване, управление и използване на земеделските земи на територията на община Босилеград за 2026 година.

Съветниците приеха и решение за обявяване на конкурс за избор на директор на Публичното предприятие за строителни площи и пътища на община Босилеград, а за временно изпълняващ длъжността директор на Центъра за социални дейности в Босилеград отново назначиха Предраг Джорджевич, дипломиран юрист, с мандат от една година.

Назначени бяха и нови членове на Училищния съвет на Основно училище „Георги Димитров“. От квотата на служителите в училището в състава му влизат Нада Михайлов, Сашко Васев и Светлана Василова; от квотата на родителите – Борис Анастасов, Сандра Илиев и Драгана Спасов; а от квотата на местното самоуправление – Валентина Воинович, Милош Йорданов и Антонета Зарева.

Приети бяха и първите изменения и допълнения на финансовите планове на Народната библиотека „Христо Ботев“, Центъра за култура „Босилеград“, Предучилищното заведение „Детска радост“ и Спортния съюз на община Босилеград. Общинските съветници разгледаха и отчетите за работата през първото тримесечие на публичните предприятия „Услуга“, Ветеринарна амбулатория „Босилеград“, Публичното предприятие за строителни площи и пътища на община Босилеград и Комуналното предприятие „Чистота“.

В рамките на точката „Въпроси и предложения“ кметът Владимир Захариев информира съветниците за дейността на общинското ръководство между двете заседания. Той подчерта, че общината е спечелила конкурси на министерства и на правителството на Република Сърбия, благодарение на които е осигурена автоцистерна за питейна вода на стойност около 18 милиона динара, както и още една високонапорна помпа за нуждите на Общинския щаб за извънредни ситуации и при борба с пожарите. По думите му две подобни помпи са били закупени и по-рано.

Захариев поздрави и футболния клуб „Младост“ за спечелената титла в Пчинска окръжна лига и класирането му в по-горна дивизия и подчерта, че общината ще продължи да подкрепя отбора и занапред.

Той съобщи още, че е започнала подмяната на отоплителната система в Гимназията, а очаква се и положително решение по искането на общината към Министерството на образованието на Р Сърбия за ремонт на ученическия стол в основното училище. Ще се извърши и ремонт на покрива и улуците на сградата на подведомственото училище в село Горна Лисина.

Сред другите дейности кметът посочи финансовата подкрепа на общината за възстановяване на църквите в селата Ресен и Гложйе и ангажирането на екипи на Спортния съюз и Публичното предприятие за строителни площи и пътища за тази цел. Той отбеляза още, че общината и Публичното предприятие „Чистота“ продължават инициативата за безплатно изкопаване на кладенци за вода в помощ на жителите на цялата община.

Като част от екологичните инициативи в Босилеград и селата на общината са засадени 1500 фиданки липа в училищни и църковни дворове. Фиданките са осигурени по проекти, финансирани от определени министерства и международни организации.

В края на изказването си Захариев отправи покана към жителите на Босилеград и гостите от вътрешността на Сърбия да посетят Международния събор „Славче“, който ще се проведе на 4 юли, както и традиционните събори на Голеш на 12 юли – Петровден, на Църноок на 13 юли – Павловден, и в местността Заграня на 14 юли. Той покани гражданите и на Международното изкачване на връх Църноок, което Община Босилеград, Спортният съюз и Планинарско спортно дружество „Младост“ организират на 15 август.

П.Л.Р.

Коментирай първи

Остави отговор

E-mail адресът Ви няма да бъде публикуван.


*