Община Босилеград ще получи нова автоцистерна за питейна вода

Община Босилеград е сред петте общини в Сърбия, които ще получат нови автоцистерни за питейна вода по Програмата за подкрепа на развитието на изключително слабо развитите общини за 2026 година. Освен Босилеград в програмата са включени още общините Сйеница, Гаджин хан, Долевац и Сурдулица.

За реализирането на проекта държавата е осигурила общо 90 милиона динара, а доставката на новите автоцистерни се очаква до есента тази година.

От името на Община Босилеград договора за предоставяне на автоцистерната подписа кметът Владимир Захариев по време на официална церемония в сградата на правителството на Република Сърбия в Белград. На събитието присъстваха министър-председателят на Република Сърбия проф. д-р Джуро Мацут и министърът без портфейл, отговарящ за развитието на недостатъчно развитите общини, Новица Тончев.

Премиерът Джуро Мацут подчерта, че осигуряването на стабилно и надеждно водоснабдяване е сред основните предпоставки за подобряване качеството на живот, укрепване на местните общности и насърчаване на икономическото и демографското развитие. Той допълни, че правителството на Сърбия остава последователно ангажирано с политиката за равномерно регионално развитие и ще продължи да подкрепя общините, които най-много се нуждаят от помощ, чрез конкретни инвестиции и проекти с пряка полза за гражданите.

Министър Новица Тончев заяви, че средствата в размер на 90 милиона динара за закупуването на автоцистерните са изцяло осигурени от държавния бюджет, без финансово участие на местните самоуправления.

Кметът Владимир Захариев подчерта следното:

„Автоцистерната ще укрепи допълнително капацитета на общината за снабдяване на населението с питейна вода и за бърза реакция при кризисни и извънредни ситуации. Босилеград е сред петте общини от общо 44 кандидатствали, получили автоцистерна по конкурса на Министерството за развитие на недостатъчно развитите райони. Автори на проекта са проектният мениджър Даниел Зарев и екипът на общинската администрация за нуждите на Общинския щаб за извънредни ситуации. Цистерната ще се използва за редовно водоснабдяване на населените места, застрашени от недостиг на питейна вода, както и при извънредни обстоятелства“, заяви кметът.

„По време на срещата с премиера Мацут използвах възможността да го запозная с проблемите, пред които е изправен Босилеград, и да поискам съдействие за тяхното решаване. Представих и няколко инициативи, свързани с бъдещото развитие на общината, както и стратегическите ни планове за създаване на по-добри условия за икономически растеж. Отправих и официална покана към премиера Джуро Мацут да посети Босилеград“, каза Захариев.

П.Л.Р.

Коментирай първи

Остави отговор

E-mail адресът Ви няма да бъде публикуван.


*